Basalioma és eltávolítása
A basalioma vagy ún. bazál sejtes carcinóma rossz indulatú tumoros sejteket tartalmaz, azonban felületes, általában hosszú évekig nem okoz áttétet. Időben történő eltávolítása elegendő, további kezelést nem igényel.
Mitől alakul ki a basalioma?
A basalioma egyértelműen a napsugárzásból származó UV behatásra alakul ki, a ruházattal nem fedett, esetleg a test síkjából jobban előemelkedő területeken, mint az orron, fejtetőn, vállakon. Aki sokat napozik, szoláriumozik, vagy megfelelő védelem nélkül dolgozik a tűző napon, nagyobb valószínűséggel számolhat a basalioma kialakulásával.
Hogy néz ki a basalioma?
- A basalioma leggyakoribb megjelenési formára egy rózsaszínű, ún. gyöngyház fényű folt a bőrfelszínen.
- A basalioma időnként kisebesedik, ami később pörkösödést okoz. Ez a pörk idővel leesik, majd az egész folyamat kezdődik elölről.
- A basalioma másik megjelenési formája a bőrön kialakuló, szintén gyögyházfényű kinövés, kisebb nagyobb dudor.
Milyen panaszt okoz a basalioma?
A basalioma leggyakrabban panasz mentes. Fájni nem szokott, néha viszket, ill. az előbb leírt visszatérő sebesedést és pörkösödést okoz.
Mi a teendő a fentiek észlelésekor?
Az első lépés, hogy bőrgyógyászhoz fordulunk, aki ún. dermatoszkóppal - ez egy nagyítós lámpa - megvizsgálja, így nagy valószínűséggel már a megtekintéskor megszületik a diagnózis. A basaliomát mindig érdemes és ajánlott eltávolítani, különösen a fej területén kialakultakat. A végleges diagnózist a szövettani vizsgálat fogja megadni, amit minden esetben elvégeztetünk. A basalioma eltávolítása sebészeten történik.
A basalioma eltávolítás menete
A basalioma eltávolítás helyi érzéstelenítésben, általában Lidocainnal körbeinjekciózva, (infiltrálva), a festékes anyajegy és a kása csomó, vagy atheroma kimetszéséhez hasonlóan történik. Ahhoz, hogy az elvárásoknak megfelelően ép szövetudvarral, azaz rákos sejteket nem tartalmazó börrészlettel tudjuk elvégezni a basalioma eltávolítás kisműtétjét, az basaliomát ún. babérlevél alakban vágjuk ki. Ez a metszésvezetés teszi lehetővé, hogy hogy a basalioma eltávolítás után a bőrsebet minél szebben össze tudjuk varrni. Optimális esetben vékony, vonalas heg marad a beavatkozás helyén, de a kimetszés típusánál fogva a basalioma méreténél hosszabb lesz a seb vonala.
Hogyan kell kezelni otthon a basalioma eltávolítás helyét?
- Bármely műtéti sebre érvényes, hogy azt a varratszedésig nem érheti víz, mivel a varrófonalak a sebbe vezethetik a bőrről oda mosódó baktériumokat, melyek gyulladást és gennyesedés okozhatnak.
- A sebet folyamatosan fedve kell tartani sebtapasszal, vagy kötéssel.
- A basalioma eltávolításakor ejtett sebet nem kell naponta átkötni, főleg ne tegyék naponta többször, ez inkább gátja a bőr összeforradásának. Elegendő 2-3 naponta kötést cserélni
- Amennyiben azonban bármilyen gyulladásra utaló jelet észlel, mint bőrpír, váladékozás, lüktető fájdalom, hőemelkedés, láz, hidegrázás soron kívül telefonáljon a leleten feltüntetett számon, hogy mielőbb elkezdhessük a kezelést. Szerencsére sebfertőzés nálunk még nem fordult elő, de kisebb panaszok lehetnek.
- A varratszedést követően még 5-7 napig óvatosan kell mozogni, mert bár a bőr már összeforrt, szakító szilrádsága még nem maximális, ilyenkor szokott leggyakrabban utólagosan kinyílni a felületes réteg, ami már vastagabb heggel gyógyul.