Bütyök (Hallux valgus) kezelése
Bütyök kezelése - általános tudnivalók
A bütyök és a kalapácsujj a kor előre haladtával egyre gyakrabban előforduló, kezdetben esztétikai, később egyre súlyosbodó mozgás zavart okozó lábelváltozás.
A bütyök tulajdonképpen a lábfej boltozat süllyedés miatti szétterülésekor az I. lábközépcsont fejecsének előboltosulása, melyen később csontkinövés is képződhet, ami általában az öregujjnak a többi ujj felé való elferdülésével jár együtt. Ez a kidomborodás egyre kevésbé fér be a cipőbe anélkül, hogy fájdalmas gyulladást ne okozna a dörzsölődés.
Mint oly sok más probléma, a bütyök és a kalapácsujj is több, elsősorban civilizációs ártalom együttes hatására alakul ki, létrejöttüket végső soron a láb statikai zavarai okozzák.
A bütyök és a kalapácsujj kialakulását a következő tényezőkre vezethetjük vissza:
- haránt és/vagy hossz boltozat süllyedés
- rendszeresen szűk lábbeli viselése
- túl magas, ill. teljesen lapos sarkú cipő hordása
- amennyiben már gyermekkorban látható a bütyök és/vagy a kalapácsujj, öröklött statikai probléma húzódik a háttérben, melyet a fenti hatások tovább súlyosbítanak
A bütyök és/vagy a kalapácsujj gyakran társul egyéb, szintén statikai eredetű láb problémákhoz:
- tyúkszemképződés
- benőtt, gyulladt köröm kialakulása
- bőrkeményedések létrejötte
- elsősorban a középső lábujj vonalában kialakuló, sokszor a járást lehetetlenné tévő talpfájdalom, gyakorlatilag csonthártya gyulladás
A benőtt, gyulladt köröm gyakrabban alakul ki az öregujjnak a többi ujj felé néző oldalán, hiszen az elferdült nagyujj és a II. ujj nyomják egymást.
A tyúkszem, a bőrkeményedés a szervezet védekező reakciói, mivel a boltozat süllyedés miatt a talpnak olyan részeit terheli a páciens, melyek lágyrésze nem alkalmas a teherviselésre, így a megavastagodó bőr a kóros nyomás ellen védené a mélyebben fekvő szöveteket.
Amennyiben a harántboltozat süllyedése erőteljes, a talp középső részének túlzott nyomása miatt a III. lábközépcsont fejecsén csonthártya gyulladás alakulhat ki, ami a járást nagyban nehezítő, erős fájdalmakat okoz.
A bütyök kezelése – konzervatív kezelés
Ismert boltozat süllyedés esetén, a bütyök és/vagy a kalapácsujj megelőzése céljából podoscopos – számítógépes talpvizsgálat alapján egyedi talpbetétet készítünk vendégeinknek. Ezzel megállítható, de legalább is lelassítható a folyamat továbbromlása.
Az egyedi talpbetét sikeréhez minden esetben hozzá tartozik a lábtorna és a talp otthoni rehabilitációja. Talpi, saroktájéki vagy Achilles ín körüli fájdalmak esetén speciális nyújtó gyakorlatok is segítik a fájdalomcsillapítást. A fenti gyakorlatokat gyógytornászunk tanítja be pácienseinknek. A gyakorlatokat a siker érdekében azonban otthonában mindenkinek rendszeresen végeznie kell.
Amennyiben a bütyök és a bőr közötti ún. nyálkás tömlő heveny gyulladásos állapotba kerül, azaz erősen fájdalmassá válna, kipirosodna, a gyulladás megszűntetése helyi és gyógyszeres kezeléssel történik. Néha azonban műtéti úton kell a krónikusan gyulladt tömlőt (bursa) eltávolítani.
Már kialakult bütyök és/vagy kalapácsujj esetén műtéti kezelés adhat érdemi, tartós megoldást.
A bütyök kezelése - bütyök műtét
A bütyök és/vagy kalapácsujj esetében számos műtéti eljárás közül választhatunk. A választandó műtét típusát az elváltozás jellege és súlyossága szabja meg. Rendelőnkben a bütyök modern műtéti kezelése nem megoldható, így azzal nem foglalkozunk.
Az utókezelésben azonban nagyon fontosnak tartjuk a kiváltó okként megnevezhető boltozat süllyedések, egyénre szabott talpbetéttel történő korrigálását.
Dr. Bababy Miklós engedélyével a labsebeszet.hu-ról átvéve.
A megfelelő, kényelmes lábbelire is fokozott hangsúlyt kell helyezni bütyök műtétet követően! Az ideális lábbeli elöl nem szorítja össze az ujjakat, és van 3-4 cm-es sarka. Sem a teljesen lapos, sem a túl magas sarkú cipő nem praktikus.