Ano-rectoscopia, vagyis végbéltükrözés
Mire is alkalmazható a rectoscopia azaz a végbéltükrözés a diagnosztikában?
- Végbéltükrözést végzünk vérzés vagy véres széklet esetén. Ilyenkor gyulladás, aranyér, végbél berepedés, jó- vagy rosszindulatú daganat elkülönítése céljából történik a végbéltükrözés, vagy rectoscopia.
- Ugyancsak a rosszindulatú folyamatok kizárására szükséges a végbéltükrözés, vagy rectoscopia megváltozott székelési szokások esetén, azaz ok nélkül folyamatosan váltakozó hasmenés és székrekedés során.
- A széklet vastagságának, átmérőjének szembetűnő változása miatt a végbéltükrözés, vagyis a rectoscopia segít az ok felderítésében ún. ceruzabél széklet esetén a szűkület okának kiderítésében. Ez lehet gyulladás, korábbi sérülések vagy műtétek következtében kialakult hegesedések, de sajnos különböző daganatok is.
- Végbéltükrözés alkalmas szövettani mintavételre is.
Mire is alkalmazható a végbéltükrözés a terápiában?
- Megfelelő magasságban elhelyezkedő belső aranyeres problémák rectoscopia során gumigyűrvel elszoríthatók, így azok minimális panaszokkal elhalnak és lelökődnek.
- Végbéltáji berepedések végbéltükrözés, rectoscopia segítségével pl. fagyasztásos – ún. cryoterápiás – eljárással jól kezelhetők.
- A vírusos eredetű ún. hegyes függöny vizsgálatában és kezelésében is nélkülözhetetlen a végbéltükrözés.
Előkészület végbéltükrözésre ill. ano-rectoscopiára
A végbéltükrözés vagy ano-rectoscopia előtt szükséges otthoni előkészületeket egyedileg beszéljük meg a pácienseinkkel, mivel a probléma jellegétől, a székelési szokásoktól függően változhatnak a teendők. Általánosságban elmondható, hogy a végbéltükrözés vagy rectoscopia előtti napon korai (18.00 óra előtt), könnyű vacsorát követően enyhe hashajtás javasolt, (pl.: szenna tea, májva tea, 1 tbl. Tiszaszen forte, 1 púpozott teáskanál keserű só).
A hashajtó bevételét követően már csak folyadékot szebad fogyasztani a végbéltükrözésig. Ha valaki nagyon nem bír éhezni fél napot, a kezelés előtt 1-2 órával lehet enni néhány falatot, az már nem fog lejutni a végbélig.
Hogyan történik a végbéltükrözés?
A vazelinnel síkosított műszerrel a vastagbél utolsó 20-30 cm-es szakaszát, a végbelet tudjuk vizsgálni. Végbéltükrözés azaz rectoscopia során ún. hideg fényforrásból üvegszálas optikai vezetéken visszük a fényt, az általában 22-25-30 cm. hosszúságú merev, csőszerű eszközhöz. A bevezetéshez egy kúpot helyezünk a cső végére, így az könnyedén behelyezhető a végbélnyílásba, az semmilyen sérülést, vagy fájdalmat nem okoz.
A vizsgálni kívánt bélszakasz sérülés mentes „megnyitásához” a végbél tükrözés vagy rectoscopia során egy ballonnal időnként levegőt fújunk be a műszeren keresztül.
A végbéltükrözés vagy ano-rectoscopia veszélyei
A végbéltükrözés vagy ano-rectoscopia kevés szövődmény veszélyt rejt, de mint bármely műszeres vizsgálatnál előfordulhatnak nem várt események:
- Fájdalmasan gyulladt, duzzadt, főleg betrombotizált, tehát alvadt vérrel kitöltött aranyér, akut végbélberepedés rectoscopiája során fájdalom lehetséges. Ezt érzéstelenítő krém és rendkívül óvatos manipuláció segítségével igyekszünk minimalizálni. Átlagos esetben azonban nem okoz fájdalmat a végbéltükrözés.
- Végbél berepedés, azaz fissura során és duzzadt, esetleg gyulladt nyálkahártya esetén rövidebb ideig tartó, kisebb vérzés előfordulhat ano-rectoscopiánál.
- Főleg a végbelet is érintő gyulladásos bélbetegségek esetén rendkívül szakadékony lehet a bélfal, ezért a legóvatosabb vizsgálat során is előfordulhat bélfalsérülés. Ennek esélye rendkívül kicsi, de néhány ezrelék esélye van. Ha észleljük a bélfal sérülését végbéltükrözés során, sürgősséggel kórházi ellátás szükséges.