A "cukorbeteg láb" - "diabeteses láb"
A cukorbetegség a "csendes gyilkos"
Miért e rémítő elnevezés? Sajnos a diabétesz, magyarul cukorbetegség elsősorban fennállásának időtartamától és főleg a kezeletlen, vagy nem megfelelően kezelt esetekben számos súlyos szövődményt okoz. Ezek a szemeket, a veséket, a nagy és hajszálereket érintő elváltozások. Emiatt a cukorbetegség gondozása során előírtakat, a beteg saját érdekeit figyelembe véve, nagyon szigorúan be kell tartani, ha nem akarunk a szövődményektől szenvedni! A fiatalokra ez épp úgy vonatkozik, sőt fokozottan, hiszen náluk a betegség sokkal hoszabb ideig képes károsító hatásait kifejteni.
Vese és látás
A magas vércukor értékek hatására bizonyos anyagok lerakódnak a hajszálerek falában, az azokban zajló vérkeringést súlyosan károsítva. Ez okozza az akár vaksághoz is vezető szemészeti elváltozásokat, vagy a dialízist (művese kezelést) szükségessé tevő vese elégtelenséget is.
Cukorbeteg láb vagy diabeteszes láb
Mivel a cukorbetegség nagyon sok ember életét keseríti meg, e helyt szólnunk kell egy fontos szövődményről, ez az ún. cukorbeteg láb. Elöljáróban tisztáznunk kell, hogy nem minden cukorbeteg lába tartozik az ún. diabeteses láb kategóriába – ez már a tartósan és főleg a magas vércukor szint miatt kialakuló speciális szövődményekre utaló kifejezés.
A végtagokon komoly elváltozásokat vált ki diabetesben a rossz keringés, melynek két fő formáját különíthetjük el: a nagy ereket érintő érszűkületet és a hajszáleres keringés zavarát. Ezek okozzák a cukorbeteg láb kialakulását: fekély képződésekkel, szövet elhalásokkal, érzés zavarokkal, különböző bőrtünetekkel és nem egyszer a lábboltozat teljes összeomlásával.
Az idegek károsodása cukorbeteg láb esetén
A cukorbetegség során kialakuló idegi károsodásokat neuropátiának nevezzük. Az érző idegeket ellátó hajszáleres hálózat beszűkülése a végtagokon érzészavarokat idéz elő, zsibbadás lép fel, a fájdalomérzés fokozatos, végül teljes hiányával. De addig, amíg a fájdalomérzés hiánya a superhősök esetében kiváló tulajdonságnak számítana, a cukorbetegségben szenvedőnek csak egy újabb veszélyforrás, mivel az érzészavar miatt nem észleli, ha pl. az összegyűrödött zokni, vagy valamilyen apró tárgy a cipőjébe esve kidörzsöli a talpát, akár csontig hatoló mély sebet ejtve.
A fájdalomérző idegek károsodása mellett a cukorbeteg lábon a verejték és faggyú mirigy működést szabályozó ún. autonóm idegek működése is zavart szenved, ami a cukorbeteg lábnál a jellemző vastag, száraz, berepedésre hajlamos bőrt okozza.
Az erek károsodása a cukorbeteg láb esetében - fekélyek
A kisebb és nagyobb erek diabétesz okozta szűkületei komoly keringési zavarokhoz vezetnek, a fent említett szem, vese és idegek mellett egyéb szövetekben is. Így a koszorús erek, melyek a szív saját vérellátását biztosítják, szűkülete infarktushoz vezethet, az általános érelmeszesedés és vese elváltozások magas vérnyomást eredményeznek. Rendelőnk praxisát figyelembe véve, mi az alsó végtagok érszűkületéből fakadó, oxigén ellátási zavar talaján kialakuló elhalásokkal és az ehhez kapcsolódó, de sokszor e tüneteket megelőző hajszáleres szűkület miatt létrejövő fekélyekkel foglalkozunk. Sajnos ezek az ún. "nem gyógyuló sebek", a cukorbeteg láb szindróma leggyakoribb és a késői, vagy nem megfelelő kezelés esetén a végtag elvesztéséhez, amputációjához vezethetnek. A tartósan fennálló sebek gyakorta fertőzéssel és gyulladással is járnak, aminek csontvelő gyulladás lehet a folyománya. A csontra terjedő gyulladást pedig már nagyon nehéz megygyógyítani!
Diabéteszben azért kell roppantul körültekintően foglalkozni a sebekkel, mert a rossz keringés miatt nagyon elhúzódhat a sebgyógyulás, másrészt a magas vércukor szint miatt a kórokozók igen kedvező életfeltételt találnak és így jelentősen fokozódik, az akár a szepszisig fajuló fertőzésveszély.
Cukorbeteg láb - Charcot láb
Szintén a rossz vérkeringés következtében gyakran súlyosan károsodik a láb csontos szerkezete, a boltívek fokozatosan teljesen szétesnek, lesüllyed a boka, ami végső soron járásképtelenné teheti a beteget, ezt hívják "Charcot láb"-nak. A cukorbeteg láb esetében fennálló fájdalom érzés zavara miatt a Chracot láb nem okoz minden esetben fájdalmat, de a rossz hely történő terhelés miatt a lábat veszélyeztető fekélyek jönnek létre. Olyan esetben, amikor valaki azt tapasztalja, hogy az egyik lábfeje hirtelen nagyon másképp néz ki - elsősorban erőteljesen bedől - a másikhoz képest sürgősséggel orthopédiára kell menni, mert megfelelő tehermentesítés esetén megtartható és később kielégítően használhatóan, de főleg, megmarad a végtag!
A fent leírtak miatt rendkívül fontos, hogy a cukorbeteg lábát, de a szövődményes cukorbeteg lábat főleg, gondosan óvni kell minden sérüléstől. Orvossal kell konzultálni mielőtt tyúkszem, vagy bőrkeményedés eltávolítása céljából otthon kezelni kezdjük magunkat, vagy pedikűröshöz fordulunk.
Cukorbeteg láb és gombásodás
A cukorbetegek vércukor és szöveti cukor szintje megfelelően kezelt, tehát gyógyszeresen beállított és szigorúan diétázó, esetben is szinte kötelező lágyrész és köröm gombát okoz. A gombás köröm nem csak esztétikai probléma! A megvastagodott, töredező, deformált köröm gyakran elemelkedik a körömágyról, rendellenesen mozog, amivel kisebb-nagyobb sérüléseket okoz az ujjon. E sérülések a kórokozók számára ún.behatolási kaput jelentenek, tehát az amúgy is rossz keringésű és immunvédekezésű szervezetben kezdetben helyi, később akár szepszisig haladó fertőzést eredményezhetnek! Ezért fontos a cukorbetegek, egyébként egészségesnek tűnő, lábán is rendszeresen kezelni a körömgombát is.
A "cukorbeteg láb" - "diabeteses láb" kezelése
- A láb boltozatok korábban említett, akár azok teljes összeomlásig vezető süllyedését (Charcot láb) idejekorán kezelni szükséges. A súlyos érzészavarok kialakulása előtt, számítógépes talpvizsgálat alapján, megfelelő egyedi talpbetéttel helyére emelhetők a boltozatok, amivel megelőzhető a teljes mozgásképtelenség.
Saját praxisunkban megfelelő lágy anyagokból készült, szellőző, antibakteriális bevonatú egyedi talpbetétet sokszor még szövődményes esetben is készíttetünk, de a választás diabeteses láb esetén a boltozat emelő egyedi talpbetét és a teljes talppal érintkező, nyomáselosztó ún. teljes kontakt betét között szigorúan orvosi feladat és felelőség! Mindenféle, cipőboltban kapható betétet tilos használni a további szövődmények veszélye miatt!
- A tyúkszemek és bőrkeményedések – melyek az elgyengült lábszerkezet miatti kóros nyomási pontokon jönnek létre – szintén speciális szemléletű kezelést igényelnek. Éles pedikűrös, vagy sebészeti műszerekkel lehetőség szerint ne kezeljük a cukorbeteg lábat, helyette gépi csiszolással kell elvékonyítani a bőrt és ezen célra kifejlesztett bőrpuhítókat szükséges alkalmazni. Talpi tyúkszemet még egészséges páciens esetében sem szoktunk rögtön kivágni: az egyedi talpbetét viselése mellett gyakran elég a felületes vékonyítás, mivel a kóros nyomás megszűntével kevésbé várható kiújulás.
Sajnos a diabeteses láb esetében nem csak a kóros nyomás okoz bőrkeményedést és következményes berepedéseket, hanem a korábban említett, a bőr ún. autonóm, vegetatív beidegzésének zavara is, ami többek közt a verejték és faggyú elválasztásban okoz szabályozási eltéréseket. Így a szakszerű lábápolásra rendszeresen rászorul a cukorbeteg, még diabeteses láb szindróma nélkül is.
Cukorbeteg láb összefoglalva
- legfontosabb a megelőzés, ami a gyógyszerek szedése, diéta és életmód betartása
- a cukorbetegek kiemelten a szövődményes cukorbeteg lábat rendszeresen és szakszerűen karban kell tartani és helyileg kezelni, amit kizárólag szakember végezhet! Megfelelő felkészítés nélkül se családtag, se önállóan dolgozó pedikűrös ne kezelje a cukorbeteg láb bőrkeményedéseit, tyúkszemeit, berepedéseit, sebeit! Egy rossz döntés a beteg lábába kerülhet! A legbiztosabb sebészethez integrált gyógypedikűrös vagy podológus segítségét igénybe venni.
- amennyiben már ismert és kezelt fekélyes lábról van szó, új jelenség, mint bőrpír, fokozódó nedvedzés, hidegrázás, fájdalom esetén sürgősen orvosi segítséget kell kérni!
- amennyiben váratlan változás lép fel az egyik lábfej formájában sürgősséggel orthopédiára kell menni, hogy ki lehessen zárni, ill.időben kezelni lehessen a Charcot láb deformitást!
- a lábakat minden sérüléstől védeni kell, főleg érzészavar esetén, a vastag körmök otthoni vágása nem megoldható, mezítláb szigorúan tilos járni még a lakásban is, csak orvos által javasolt talpbetét hordható! Az ún.cukorbeteg védőcipő hordása elengedhetetlen, ez védi a talpakat és a lábujjakat minden nemű sérüléstől és kóros terheléstől.
- A benőtt körmök kezelésekor is lehetőleg mellőzendők az éles módszerek, helyette körömszabályozást végzünk, ami lehet, hogy tovább tart, de kockázatmentes. Ez az ún. spange technika, ami a fogszabályozásból vett ötleten alapszik.
- A gombás körmöket sem szabad teljesen eltávolítani, a nagy fertőzésveszély és a rossz gyógyhajlam miatt. Inkább célszerű géppel minél vékonyabbra csiszolni és ezután helyi gombaellenes készítményekkel ápolni.
- A minden igyekezetünk ellenére kialakuló, rosszul gyógyuló talpi fekélyek kezelésében új lehetőséget jelentenek a nedves sebkezelési módszerhez alkalmazott ún. intelligens kötszerek. Ezek alkalmazását néhány kezelés során bárki könnyen elsajátíthatja, cseréjük 2-7 naponta elegendő!
- A sikeres kezeléseknek – előrehaladott szövődmények esetén - a lábat védő speciális kiképzésű cipő is része, melyet a diabetológus tud felírni.
- És végül, de nem utolsó sorban a diétát nem szabad elfelejteni!