Nem növő, deformált köröm és lágyrészek
Mikor beszélünk nem növő körömről?
Amennyiben a körömlemez növekedése akadályozott, a köröm nem nő hosszában. Egy darabig vastagszik, felülete púpossá, kupola szerűvé válik, majd, ahogy a mátrixra egyre nagyobb nyomás terhelődik, teljesen leáll a köröm növekedése.
Mi váltja ki a nem növő körmöt?
A köröm normál növekedéséhez a mátrix megfelelő működése és a körömlemez számára szabad út szükséges. A mátrix egyszeri nagyobb sérülése, pl.nehéz tárgy ráesése, vagy gyakori mikro sérülései pl. bizonyos sportok, mint futás, focizás, deformált körömlemezt és esetenként növekedési zavart okozhat. Ennél gyakoribb, hogy a köröm többszöri leesése, vagy levétele miatt tartósan hiányzik a köröm kitámasztó hatása és az ujj csúcsának lágyrészei a köröm utjába domborodnak. Ha a köröm nem tud átnőni eme akadályon, abban elakad és kialakul a nem növő köröm jellegzetes formája.
Kezelési lehetőségek nem növő köröm esetén:
A nem növő köröm kezelési lehetősége a kiváltó októl függ. Mivel, szerencsére a köröm mátrix működésének nyomás miatti leállása a nyomás alól felszabadulva általában megszűnik, van esély az akár évek óta nem növő köröm helyreállításásra is. Ez azonban hosszú, hónapokig tartó folyamat.
Mátrix működési zavar nem növő köröm okaként
Amennyiben nincs mechanikai akadály a köröm növekedésének útjában és így feltelezzük, hogy a mátrix keringésének károsodása okozza a nem növő körmöt, bizonytalanabb a kezelés végkimenetele. Ilyenkor három lábon áll a terápia:
- A köröm növekedését segítő megfelelő vitaminok bevitele, döntően "A" és "E" vitaminok. Ezeket a körömhöz leghatékonyabban az ún. Ligetszépe olaj tartalmú kapszula szedésével tudjuk kifejezetten a körömhöz juttatni.
- Helyi lágylézer besugárzás, hetente 1-2x.
- Megkísérelhető a saját vér PRP kezelés, amikor a pácienstől levett vérből előállított, ún. vérlemezkében gazdag plazmát injekciózzuk a mátrixhoz. E készítménynek jelentős szöveti regenerációs hatása van, ezt próbáljuk itt is kihasználni.
Nem növő köröm lágyrész akadály miatt
Amennyiben a körömlemez vastagodása és növekedésének leállása a köröm elé akadályként boltosuló lágyrész miatt jön létre műtéttel tudjuk visszaállítani a növekedés lehetőségét: azaz el kell távolítani a felesleges szöveteket.
Két választásunk van ilyenkor:
- Helyi érzéstelenítésben csak a lágyrészt vesszük el, mintha legyalulnánk megfelelő szintre. Ez kisebb beavatkozás, azonban szélesebb ujjcsúcsi domborulat esetén néha meg kell ismételni, ha a lágyrész hamarabb eredeti formájára regenerálódik, mint ahogy a köröm növekszik.
- Nagyobb eltérések, vagy a lágyrész műtét után többszörösen kiújuló elváltozás esetén a második lehetőségnél a köröm alatti csont végéből is el kell venni pár mm-t, hogy a lágyrészt megfelelő mértékben le tudjuk húzni a köröm növekvő ún. szabad széle elől. Ez is helyi érzéstelenítésben, ambulánsan végzett beavatkozás, tehát kísérővel utána egyből haza lehet menni.
Utókezelés nem növő köröm kezelésekor
Ahhoz, hogy az akár évek óta nem növő, megvastagodott, deformált körömlemezt minél sikeresebben az eredeti formájához hasonlóvá tudjuk tenni, gyakran szükséges pár hónapig gépi csiszolással vékonytani és körömszabályzó spange viselése is. Ezekkel az orvosi lábápolás foglalkozik.