Ganglion (kocsonyás ciszta)
Ganglion meghatározása és elhelyezkedése:
Ganglionnak az inhüvelyekből, vagy ízületek tokjából kiinduló, kocsonyás tartalmú cisztákat nevezzük.
Ganglion ínhüvelyek mentén, vagy ízületek felett helyezkedik el. Leggyakrabban a csukló tájékon láthatunk gangliont. Mind a tenyéri, mind a kézháti oldalon gyakori a ganglion előfordulása. Ritkábban jön létre ganglion a boka tájon, vagy a lábháti ínak mentén.
Ganglion tünetei:
A ganglion a jó indulatú elváltozások közé tartozik, de a környezetére kifejtett nyomás miatt fájdalmat, feszülés érzést, akár zsibbadást okozhat. Amennyiben a ganglion nagyra nő, vagy vékony női csuklót érint, komoly esztétikai zavarral is járhat.
A ganglion kezelése:
Amennyiben a ganglion egy része, vagy külső hártyájának egésze a helyén marad, idővel újra fog telődni, így azok a próbálkozások, hogy kiszúrva, vagy rámetszve csak a ganglion tartalmát nyomjuk ki, időleges megoldások. (Régi sebészeti könyvekben a ganglion megoldásaként fakalapáccsal történő kipukkasztását ajánlották, de mi ezt a módszert nem javasoljuk...)
A ganglion tartós megszüntetése műtéttel lehetséges, így lehet a legnagyobb biztonsággal megelőzni a kiújulást. Rendelőnkben a ganglion eltávolítását ambuláns műtét keretében végezzük, tehát nem igényel befekvést, az operáció után a páciens kísérővel haza mehet.
A műtét helyi infiltrációs érzéstelenítésben, vagy arra alkalmas elhelyezkedés esetén csukló, vagy boka blokkban történik. A ganglion műtét után komoly fájdalmakkal általában nem kell számolni. A varratok eltávolítása 10-14 nap múlva esedékes, addig kell a sebet ill. a kötést szárazon és tisztán tartani.