Orvosi lábápolás: gombás köröm, sarok repedés gépi kezelése, krónikus sebek gondozása
Mit is nevezünk orvosi lábápolásnak, mi a szerepe a gépi pedikűrnek?
Orvosi lábápolásról akkor beszélünk, ha orvosi irányítás mellett tevékenykedő, egészségügyi végzettségű szakember végzi lábaink kezelését. Ez sokszor átfedést mutat a pedikűrös munkával, azonban számos eltérés is fellelhető.
Milyen probléma esetén célszerű orvosi lábápolásra jelentkezni? Orvosi lábápolásra/gépi pedikűrre általában a "problémás lábúaknak" van szüksége:
- Makacs, mély, pedikűrös által már nem eltávolítható tyúkszemeknél
- Cukorbetegek vagy érszűkületesek sérülésre érzékeny lábán jelentkező bőrkeményedéseknél
- Rendszeresen visszatérő, vagy szűnni nem akaró körömgomba kezelése esetén
- Nehezen, vagy nem gyógyuló sebek, berepedések esetén
- A fentieket halmozottan okozó cukorbetegség fennállásakor
Mik a különbségek az orvosi lábápolás/gépi pedikűr és a pedikűrös kezelési lehetőségei között?
- Az orvosi lábápolást/gépi pedikűrt sebészeti műszereket is felvonultató rendelői körülmények között végezzük.
- Mélyebb elváltozások eltávolítása esetén hatékony érzéstelenítést lehet alkalmazni.
- Rendelkezésre állnak a modern sebkezelés eszközei, az ún. intelligens kötszerek (pl.: hidrokolloid kötszerek, alginát sebkezelők, stb.).
- Lehetőség van a gyulladás csökkentés és a sebgyógyulás gyorsítására fizikoterápiás módszerek bevetésére (pl.: lágy lézer terápia).
- Bármilyen felmerülő szövődmény esetén helyben rendelkezésre áll orvosi segítség.
Hogyan történik az orvosi lábápolás, miért előnyös a gépi pedikűr?
Miért jó, ha van orvos a közelben?
Ún. "problémás láb" esetén orvosi vizsgálat előzi meg a kezeléseket, gondosan tisztázva az előzményeket, a fennálló alapbetegségeket. Amennyiben ilyenek még nem ismertek, de alapos gyanú merül fel, laboratóriumi vagy röntgen vizsgálatokkal lehetőség van pl. a cukorbetegség, csontkinövések, csontvelő gyulladás stb. kizárására.
Az orvos szükség esetén gyógyszert ill. otthoni kötözéshez szükséges kötszert is felírhat. A sebész az első konzultáció során a lábápolást végző szakasszisztenssel közösen kialakítja a kezelési tervet, a pácienssel közösen megbeszélik milyen gyakran legyen kezelés, ill. kontroll vizsgálat.
A kezelés menetében olykor az orvos is tevékenyen részt vesz, főleg az érzéstelenítést, mélyebb kivágásokat igénylő esetekben.
Orvosi lábápolás cukorbetegség/diabétesz esetén - cukorbeteg láb
A gépi pedikűrözést két területen mindenképpen célszerű előnyben részesíteni a sebészeti megoldásokkal ill. a kézi pedikűrrel szemben: ezek a cukorbeteg láb gondozása ill. a makacs, köröm megvastagodással, deformitással járó gombás panaszok.
Az ún cukorbeteg láb jellegzetessége, hogy a magas vércukorszint miatt kialakuló hajszálér, majd érzőideg károsodás miatt a láb fokozatosan érzéketlenné, emiatt sérülékennyé válik. A rossz keringés miatt a gyógyulási hajlam is csökken, ugyanakkor a magas cukor szint - ez jó táptalaj - következtében a bakteriális, de legfőképpen a gombás fertőzés, így a körömgomba veszélye is igen jelentősen megnő.
Gyakoriak a talpi fekélyek, a mély, időnként vérző, berepedésekkel tarkított nagy kiterjedésű, vastag és kezdetben fájdalmas járást okozó bőrkeményedések, főleg a sarkakon. Mivel előrehaladott esetben a páciens nem érez fájdalmat, rossz a sebek gyógyulási hajlama és nagy a fertőzés veszélye, a mély, nyílt sebet ejtő sebészeti beavatkozásokat kerülni kell!
Csak nagy óvatossággal, körültekintéssel és hozzáértéssel szabad hozzányúlni az ilyen lábakhoz. A gépi pedikűrözés ún. "egy érintéses technikájával", ahol a forgó kezelőfejekkel csak egy-egy gyors mozdulat erejéig érintjük a lágyrészeket, apránként, sérülés mentesen, rétegről-rétegre távolíthatók el a problémás bőr- és körömterületek, ezzel egy esetleges tovaterjedő, akár az ujj, legrosszabb esetben az egész végtag elvesztéséhez vezető fertőzést megelőzve.