Gombás köröm kezelése
Lábunkon a körömgomba a cipőbe zárt végtagjainkon és finomított szénhidrátokban gazdag étrendünk mellett sajnos gyakori jelenség. A körömgomba miatt lemezesen széteső, vagy apró morzsákban szétmáló, sárgás-barna köröm nem csak esztétikailag zavaró, de az egy háztartásban élők fertőzésének veszélyét is magában rejti. Ugyanakkor a leváló darabkák a lágyrészekbe ékelődve gyakran nehezen megoldható, visszatérő körömszél-gyulladásokat okozhatnak.



Minél később kezdődik a gombás köröm kezelése, annál hosszadalmasabb és bizonytalanabb a gyógyulás. Ennek okai a következők:
- A köröm nagy része élettelen szaru lemez, így a gyógyszerek formájában adagolt antimikotikumok a keringéssel legfeljebb csak a tövéig, a növekedési zónáig juthatnak el. A gombás köröm elhalt szarurétegébe már nem szívódnak fel.
- A felszín felől, az egyre vastagabb, körömgomba miatt kórokozóval zsúfolt szarulemezek közé,a gombás köröm kezelése során alkalmazott leghatékonyabb gombaölő készítmények sem jutnak be, hatásuk csak a felső rétegekben érvényesül.
Miért nem távolítjuk el minden esetben a beteg, sérült, körömgomba miatt értéktelen körömlemezt?
- A járás során a lépés utolsó mozzanataként lábfejünk az öregujjról rugaszkodik el. Ehhez a mozzanathoz szükséges, hogy a köröm felülről megtámassza a nagyujjat. Hiánya bizonytalanabbá teszi a járást, a futást, ami - főleg sportolóknál - fokozott sérülés veszélyt okozhat.
- A gombás köröm körüli lágyrész gyakran lesz gyulladt, e reakcióval védekezik a kórokozók behatolása ellen. Ha körömgomba miatt a köröm teljes eltávolításra kerül, a gyulladás miatt a körömsánc hegesen gyógyul, ezáltal részben, vagy egészben elzáródik a növekvő köröm kivezető útvonalát jelentő, az ujj csúcsáig vezető lágyrész-csatorna. Ha nem is feltétlenül alakul ki gombás köröm, de deformált, csökevényes köröm fejlődhet. Ilyenkor az esztétikai eredmény jogosan megkérdőjelezhető.
- Gombás köröm a magas vércukor szint miatt cukorbetegeknél szinte törvényszerűen kialakul. Ilyenkor a korábban leírt rossz gyógyhajlam és fokozott fertőzés veszély miatt még egy köröm eltávolítás is komoly szövődmények forrása lehet. A károsodott hajszáleres keringés miatt még a szokásos helyi érzéstelenítés okozta átmeneti lágyrész duzzanat is a lágyrészek elhalásához vezethet!
Mit tehetünk hát a cukorbeteg lábon kialakult gombás köröm esetén?
A megoldás az orvosi felügyelettel végzett ún. orvosi lábápolás, gépi pedikűr-kezelés. A gépi pedikűrözés során magas fordulatszámú maró és csiszoló fejekkel a lehető legjobban elvékonyítjuk a gombás köröm lemezét, hogy a gombaölő hatóanyagok teljes vastagságában átjárhassák azt.
A kezelés nem okoz lágyrész sebet, így nincs fertőzés veszély, nem fájdalmas, nem igényel keringési zavart kiváltó érzéstelenítést és hatékonnyá teszi a helyi, gombaölő hatóanyagokkal történő terápiát. A gombaölő hatóanyagokat, a jobb behatolás érdekében, emellett gyakran alkalmazzuk párakötés formájában.