Dupuytren kontraktúra – tenyéri bőnye zsugorodás
Dupuytren-kontractúra – tenyéri bőnye zsugorodás tünetei
A Dupuytren kontraktúra miatt hegesedő tenyéri bőnye kezdetben csomósodni kezd, körülírt, tömött tapintatú duzzanatok alakulnak ki. Későbbiekben, vagy akár kezdettől fogva is egyre vastagodó húrok jönnek létre. A Dupuytren kontraktúra esetében mind a csomók, mind a húrok jól tapinthatók és kezelés nélkül általában egyre nagyobb területet érintenek. Dupuytren kontraktúránál a hegesedés miatt a tenyérben azonos vonalba eső ujjak mozgása jelentősen beszűkül, fokozatosan a tenyér felé hajló kényszertartásba kerülnek. Szélsőséges, elhanyagolt esetben a Dupuytren kontraktúra által érintett ujj teljesen tenyérbe hajlított helyzetbe kerülhet, a növekedő köröm a tenyérbe vájódik…
A Dupuytren kontraktúra fájdalommal ritkán jár, vezető tünete a tapinthatóan fokozódó hegképződés és a következményes mozgászavar az ujjakon. Leggyakrabban a IV., majd az V. ujj érintett, a hüvelyk ujjon gyakorlatilag soha nem fordul elő a Dupuytren kontraktúra.
Dupuytren kontraktúra néha a talpon is előfordul, gyakoribb férfiakon.
Dupuytren kontraktúra – tenyéri bőnye zsugorodás kiváltó okai
Dupuytren kontraktúra – tenyéri bőnye zsugorodás kiváltó okai nem ismertek, bár vannak bizonyos hajlamosító tényezők, melyek esetében gyakrabban észlelik a betegséget:
- rendszeres mikro sérülések, vibrációs ártalmak (légkalapáccsal, ütve fúróval dolgozók)
- anyagcsere betegségek ( főleg cukorbetegség, rendszeres alkohol abúzus)
Dupuytren kontraktúra – tenyéri bőnye zsugorodás kezelése
Dupuytren kontraktúra – tenyéri bőnye zsugorodás kezelésekor alkalmazhatunk nem műtéti, ún. konzervatív eljárásokat és operációt.
Dupuytren kontraktúra nem műtéti kezelsi lehetőségei
- Kezdeti stádiumban megkísérelhető a Dupuytren kontraktúra fizikoterápiás kezelése, melynek segítségével lazíthatjuk a kialakulóban lévő hegeket és bevihetünk hegesedést csökkentő gyógyszereket.
- Szintén a Dupuytren kontraktúra induló szakaszában végezhetünk helyileg szteroid injekciós beszűrést.
- A biológiai hatóanyagok segítségével a Dupuytren kontraktúra esetében a kötőszövetek rugalmasságát javító ún. Guna terápia szintén javíthat az időben kezelésre kerülő páciens állapotán. Ez a terápia orvosi kollagén injekciós kúra, ami a kötőszövetek vázát képző kollagén rostok átépítésével segítheti a hegszövetek átépülését.
- Az orvosi kollagén és a szteroid injekciót gyakran kombináljuk egymással.
Sajnos az összes fenti kezelés csak enyhe, kezdeti stádiumban vezethet eredményre!
A tenyéri bőnye zsugorodás műtéti kezelése
- Súlyosabb esetben ill. a biztosabb siker reményében ambuláns műtéti kezelést végzünk, melynek során helyi, vagy csukló blokk érzéstelenítésben, ún.cikk-cakk metszésből feltárjuk a zsugorodott tenyéri bőnye-szakaszokat és a lehető legaprólékosabban eltávolítjuk azokat.
- A Dupuytren kontraktúra műtét után a páciens karját felkötve, kísérővel haza mehet. Az operációt követő éjszakára és a következő napra, célszerű akár vény nélkül kapható, fájdalom csillapítót előre beszerezni. Varratszedés 10-14 nap múlva történik, addig a sebet és a kötést tisztán és szárazon kell tartani. Az első 3 hétben a kezet fizikailag kímélni kell a Dupuytren kontraktúra műtéte után, de gyógytorna néhány napos korban irányítással megkezdendő, a letapadások megelőzésére. A viszonylag vastag tenyéri bőr nehezebben gyógyul, így fokozottan vigyázni kell, nehogy szétnyíljon a varratok kivétele után!