Injekciós visszérkezelés - scleroterapia
A visszértágulatok kezelésének lényege, a pangó vér miatt panaszokat okozó érszakasz végleges kiiktatása a keringésből. Régebben ennek egyedüli megoldását az operáció jelentette, amikor a feleslegessé és károssá vált vénát egy drótra felfűzve kitépték a helyéről. Az oldalágak egy része lekötésre került, mások maguktól szívódtak fel.
Napjainkban a sebészetben is az ún. minimál invazív, azaz a minél kisebb mértékű, kórházi kezelést nem ígénylő beavatkozásokra törekszünk. A visszértágulat megoldásában egyre nagyobb teret hódít az injekciós érelzárás, az ún. scleroterapia (ejtsd: szkleroterápia).
Az injekciós scleroterápia lényege, hogy a tágult érszakaszokba 1,5 - 2,5 cm-enként egy speciális anyagot fecskendezünk, ami steril gyulladást idéz elő az ér falában. Ennek hatására a visszértágulat belső, tapadás mentes felszíne megsérül és az eret egy darabig összenyomva a szemközti falak összetapadnak és így kiiktathatók a vérkeringésből.
Az eredményes kezelés ezért megfelelő ideig tartó fáslizást, vagy kellő erősségű kompressziós harisnya viselést feltételez. Scleroterápia-t általában hetente végzünk. A kezelés alatt és utána 3-4 hétig tartózkodni kell a direkt napsugárzástól, mert az UV hatására tartós barna elszíneződés alakulhat ki.
Az injekciós scleroterápia végezhető hajszálerektől az 1 cm-nél is vastagabb erekig, különböző töménységű szklerotizáló oldatot alkalmazva. A vaskosabb vénák esetében a beadás előtt felhabosítjuk a hatóanyagot, ami így jobban kitölti az eret.
Az injekciós visszérkezelés mellékhatásai
- Néha az elzáródott érszakaszban kisebb mennyiségű vér megreked, amit a következő kezelés alkalmával néhány apró szúrással el kell távolítani, hogy a lebomló vér ne okozzon maradandó elszíneződést a bőrön.
- Minél vastagabb visszértágulatot kezelünk, azaz minél töményebb hatóanyagot alkalmazunk, annál nagyobb az esélye, hogy a kívántnál erőteljesebb gyulladás alakul ki, ami miatt átmenetileg szüneteltetni kell az érintett véna további kezelését. Hűtéssel és helyileg alkalmazandó készítményekkel gyorsan megszűntethető a gyulladás és folytatható a terápia.
- Nagy mennyiségű szkleroterápiás anyag beadását követően nemzetközi közleményekben írtak már le távoli, pl. agyi erekben kialakult elváltozást, de több. mint 20 éves praxisom alatt soha nem észleltünk ilyesmit. A biztonságot fokozza, hogy maximalizáltuk az egy alkalommal beadásra kerülő hatóanyag mennyiségét, így bármilyen komolyabb szövődmény esélyét gyakorlatilag kiküszöböltük.
- Bár a kezelés kivitelezése látszólag egyszerű, csak megfelelő képzettséggel és gyakorlattal rendelkező szakorvos végezheti, mert rosszul beadott szklerotizáló anyag viszont komoly problémákat okozhat!