Visszértágulat (Varicositas)
A visszértágulat világszerte elterjedt, milliókat érint, nem sorolható a ritka betegségek közé. Sokan ismerik - legalább hallomásból - a lábon kitüremkedő, gyakran begyulladó, fájdalmas visszértágulatot, mely sok ember életét keseríti meg. A magyarországi lakosság 20-40%-át érinti, így kiemelkedő fontossággal bír.
A varicositas vagy visszértágulat egy, vagy több vénaszakasz kitágulását jelenti. A visszértágulat oka a vénák falában elhelyezkedő, egyenirányító szerepet betöltő billentyűk záróképességének romlása. A tágulat miatt tovább súlyosbodik a billentyű elégtelenség, ami ördögi kört eredményez: minél nagyobb a véroszlop súlya, annál jobban tágítja az alatta lévő érszakaszt...
A tágult visszerek okozta kozmetikai panasz mellett a beteg nehéznek, fáradékonynak érzi a lábát, mely estére megdagadhat. A tágult szakaszban gyakran alakul ki véralvadékkal járó gyulladás (thrombophlebitis). A visszértágulatokból esetleg elsodródó vérrög akár végzetes embóliát (akut érelzáródás) okozhat. A visszértágulat gyakori kísérője a gyulladás és a rossz keringés talaján kialakuló lábszárfekély.
Visszértágulat esetén forduljon orvoshoz:
- ha hirtelen feszítő érzést tapasztal a lábában
- járásképtelenségnél
- a láb hirtelen kivörösödésénél, megdagadásánál, körülírt helyen létrejövő vörösségnél
- a bőr hőmérsékletének emelkedésénél
- fekély kialakulásánál
A fenti panaszok mélyvénás thrombosis gyanúját vetik fel, ami kezeletlen esetben veszélyes szövődményekkel járhat.
A visszértágulat kockázati tényezői:
A női nem esetében: A nők nagyobb valószínűséggel érintettek (a férfi-nő arány 1:2, 1:3). E különbség valószínűleg hormonális hatások, terhesség, álló helyzetben töltött hosszabb időszakok, kisebb izomtömeg vagy nem megfelelő lábbeli viselésének következménye.
Életmód és munkahelyi tevékenység: A nők nagyobb valószínűséggel vannak kitéve az állómunkából eredő kockázatnak (egészségügyi dolgozók, kereskedők, felszolgálók, kézművesek). Ez tovább fokozódik, ha a háztartási munka kockázatát is hozzáadjuk.
Testsúly, étrend: A súlyfelesleg, az egészségtelen étrend és a kevés rostfogyasztás is befolyásolhatja a betegség kialakulását.
Terhesség: Azoknál, akik egyébként is hajlamosak vénás betegségekre, a többszöri terhességi állapot rosszabbodást előidéző tényező lehet.
A visszértágulat kezelési lehetőségei
A konzervatív visszértágulat-kezelés része az egészségi és testtartási tanácsok adása. Fontos a láb pihentetése a szívnél magasabb helyzetben (felpolcolás), a hosszabb állás vagy ülés kerülése, a rugalmas pólya viselése, az elhízás kcsökkentése, járásgyakorlatok végzése, váltott hideg-meleg vizes zuhany.
Az emésztési panaszok (puffadás) egy része hasűri vénás keringés romlásával, szintén szerepet játszhat a varicositas kialakulásában, így ezek megoldása is fontos összetevője lehet a visszértágulat kezelésének.
Kompressziós kezelés: A kompressziós pólya vagy harisnya akár évekig viselhető, szövődmény és mellékhatás nélkül. A varicositas azaz visszértágulat minden típusánál használható.
Gyógyszeres kezelés: Egyetlen tabletta bevételével nem lehet megszüntetni a betegséget, bármennyire is szeretnénk. Célszerű azt a fajtát adagolni hosszabb időn át, amelyik a leginkább enyhíti a panaszokat. A fokozott C-vitamin és bioflavonoid bevitel szükségessége kiemelendő.
Sebészeti kezelés: Néhány formája az egynapos beavatkozások keretén belül elvégezhető, például, az ún. aláöltéses technika, amikor vágás nélkül, bőrbe tett varratokkal szorítjuk el a csomók vér utánpótlásának helyét. Más esetben pedig már nem mindig vágják végig azokat a bőrfelületeket, ahol a visszér húzódik, hanem kis, néhány milliméteres szúró metszésekből "varázsolják" ki az ereket.
Scleroterápia: A scleroterápia során gyógyszert juttatunk a véna belsejébe és a kezelés ideje alatt néhány hétig pólyázzuk a végtagot. Egyáltalán nem mindegy, főleg a fiatal nők esetében, hogy heges marad-e műtét után a láb, vagy szinte észre sem lehet venni az apró szúrások nyomait!