Visszeresség és lábszárfekély (Fekély-szkleroterápia)
A vénás rendszer betegsége az ún. visszértágulat miatt szövődményként igen gyakran lábszárfekély alakul ki. A lábszárfekély kialakulásakor először a bőr elvékonyodik, fényessé válik, kékeslilás, barnás foltok jelennek meg rajta.
Ha valakinek visszértágulat mellett ilyen tünetei vannak és ebben a stádiumban fordul orvoshoz, akkor a visszértágulat kezelése megelőzheti a lábszárfekélyfekély kialakulását. Megállítható vagy kitolható az állapot romlása gyógyszerekkel, megfelelő ún. kompressziós rendszerekkel.
Mivel a lábszárfekély rengeteg szenvedéssel jár, ezért is fontos mielőbbi kezelése. Nemcsak kellemetlen és fájdalmas, de rontja az életminőséget is, hiszen a bűzösen váladékozó sebekkel pl. nem lehet uszodába menni, a hölgyek nem viselhetnek szoknyát és a nagy fájdalom sokszor még a munkavégzést is akadályozza. Előfordul, hogy a lábszárfekély évekig nem gyógyul megfelelően. Ennek magyarázata, hogy a lábszárfekély kialakulását gyakran a vénás keringésben billentyű probléma talaján létrejött felületes vénás visszértágulat okozza.
Ha elmarad a visszértágulat kezelése, az egyre romló és tartós vénás keringés zavara idővel jelentős gyakorisággal lábszárfekély kialakulását eredményezi. A vénás billentyűk záródási zavara miatt kialakuló egyre magasabb összefüggő véroszlop súlya megemeli a vérnyomást a visszértágulatok területén ezzel a szövetekből gátolja az használt vér elfolyását, és nehezíti az oxygénben dús vér beáramlását. Ez végül egyrészt a szövetek oxigen ellátottságának a csökkenéséhez vezet, másrészt gyulladásos jelenségeket hoz létre elsősorban a bőrben és a bőr alatti kötőszövetekben. A vénás nyomás emelkedéstől kitágulnak a vénák, faluk elvékonyodik, "kidurran", ettől illetve a szövetek oxigén ellátásának zavarától alakul ki egy krónikus, rossz gyógyhajlamot mutató seb, ez a lábszárfekély.
Nem elég tehát a seb korszerű helyi kezelése nedves sebkötöző rendszerekkel, és lágylézer kezeléssel, valamint PRP terápiával, a háttérben meghúzódó visszértágulat kezelése nélkül legfeljebb átmeneti javulás érhető el. Az injekciós szkelroterápia segítségével megszűntethetők a lábszárfekély kialakulásában és fenntartásában szerepet játszó visszértágulatok, ezzel lehetőséget teremtve a seb gyógyulására.